Domain Tescili

Domain Tescili

Domain Nedir ?

Domain internet ortamında bilgi, hizmet , mail v.s. diğer tüm faaliyetleri gerçekleştirebilmek için web sitesine ait uzantılardır. Bireysel Kullanıcılar , projeler , kurumlar ve şirketler dahil herkes alan adı alabilir.  En çok tercih edilen alan adları Com, Net, org , com.tr gibi uzantılardır. Kısacası domain aslında kiraladığımız boş bir arsadır bu arsanın içerisinde kullanacağımız yapıyı ise biz inşa ediyoruz. 

 

Bu işin mantığı nedir ?

 

Alan adlarının çalışma mantığı ise isimleri hafızada tutmak kolay fakat rakamları tutmak zor olduğu için bunların çevrilmiş karşılığıdır. Bir örnek ile anlatacak olursak. Pantonecreative.com bizim alan adımız, bu alan adını aklınızda tutmak mı daha kolay yoksa 93.89.224.250 ip adresi mi tutmak daha kolay olurdu diye düşündüğümüzde tabi ki alan adını aklımızda tutmak daha kolay olacaktır. DNS yönlendirmesi ile birlikte alan adımızı doğru hedefe ulaştırarak işimizi daha kolaylaştırmamızı sağlamaktadır.

 

Alan adı uzantıları

 

Alan adlarının sonundaki tr, co, uk , co.kr , us , au gibi uzantılarda bulundukları ülkeleri temsil etmek için kullanılır. Alan adı alınırken mutlaka kolay hatırlanabilir kullanışlı ve prestijli isimler oldukça önem taşımaktadır.